Prindi

Puittaimed kasvatavad võra kõrgust ja tihedust nii palju kui vähegi võimalik.

Puittaimede hooldus- ja noorenduslõikus ning võra kujundamine, parandavad nende kasvu ja kuju, viljakandvust ja vastupidavust.

Puude lõikus

Puude võra kujundamisega tehakse algust varakult, et oksad kasvaksid õiges suunas ja võra võtaks sobiva kuju. Iga üksiku puu kujundamine sõltub tema liigist või sordist. Üldjuhul jätkatakse puu kujundamist, kui see on kindlalt juurdunud. Võra on mugavam kujundada varakevadel või hilissügisel, kui puud on raagus. Noori lehtpuid lõigatakse paari aasta järel ja vanemaid üle nelja aasta. Pärast võrakujundamise lõpetamist jätkatakse hoolduslõikusega.

Puude noorenduslõikuse eripärad tulenevad tema liigist. Puude noorenduslõikus annab neile "uue hingamise". Üldjuhul lõigatakse puid iga aasta ja korraga vähe, mitte aga harva ja korraga palju. Kandeealiste viljapuude noorendamisel kärbitakse oksi võra tasakaalustamiseks ning viljaokste moodustamiseks. Ploomi- ja kirsipuid kärbitakse vähem. Vanade puude tugev noorenduslõikus jagatakse paari aasta peale. Pärast sellist lõikust on hea puid väetada ja suuremaid lõikehaavu katta haavamastiksiga. Vanad ploomi- ja kirsipuud ei talu tugevat noorenduslõikust. Lehtpuu tagasihoidlik noorendamine tagab õhu ligipääsu võrasse ning annab elujõudu. Tänavaäärseid lehtpuid hooldatakse kord aastas.

Ilupõõsaste lõikus

Kõik ilupõõsad vajavad hoolduslõikust, kärbitud võraga taim õitseb rikkalikumalt ja selle lehestik on värvikam. Ilupõõsaste lõikamise aeg sõltub nende õitsemise ajast: suvel-sügisel õitsevaid põõsaid lõigatakse varakevadel ning kevadel õitsevaid põõsaid lõigatakse suvel kohe pärast õitsemist. Iga-aastast hoolduslõikust vajavad kõik ilupõõsad. Noorenduslõikust vajavad väheste õitega ja vananemise tundemärkidega põõsad. Noorenduslõikust teostatakse vastavalt taimede liigile.

Roose lõigatakse kevadel, kui külmade oht on möödas.

Küsige hinnapakkumist!